מאמרים >>> 10 המלכודות ליבואן

איך לא ליפול ובגדול?

היום עם הסיניזציה הגואה בעולמנו ושער ה- $ הנמוך, מפתה לעשות עסקות ביבוא, יש אומרים מקצוע עם טעם של חו"ל.. מקצוע של מצליחים, עצמאים, כשאתה אדון לעצמך: תביא סחורה ....תמכור וחוזר חלילה. ליבואן הלא מנוסה וגם למנוסה צפויים קשיים לא מעטים, רגולציה, דקומנטים, מכס, המון בירוקרטיה והרבה עלויות, איך אמרה לי לקוחה : למדתי על בשרי וזה כאב !!

10 המלכודות ליבואן , איך לא ליפול ביבוא ובגדול..........איך להמנע מהוצאות מיותרות, איך להמנע מתשלומי מכס , איך לצמצם עלויות ולהצליח בגדול........

 1. איתור ספקים ומוצרים- בעידן האינטרנט ואתרים כמו "עליבבה " הכל פתוח והמידע זמין לכל, עם הקלות הזו דווקא גובר הסיכון.. יש לבחון היטב עם מי יוצרים קשר ומזמינים משלוחים שלמים, אמינות הספק ואיכות המוצר .... איך בודקים ? ישנם סיפורי בלהות על מכולות טקסטיל שהגיעו והבגד נפרם בקלות.. או הזמנה של מחשבים נישאים במחיר מעולה – לחילופין הדוגמאות הגיעו אך המשלוח הגדול מעולם לא, וגם הספק נעלם... גם הספקים בחו"ל חוששים ולכן רוצים העברת הכסף מראש , כדאי ? אך האם באמת נקבל תמורה ? או את תמורה המבוקשת ?

 2. צורות תשלום

 3. מי לא רוצה להטיל יותר אחריות על הצד השני ? אם אפשר להקטין ראש ? ...אז למה לא לקנות בתנאי המכר - CIF, עסקה שכוללת בחובה עלות המוצר, הובלה וביטוח עד לנמל היבוא , נראה מפתה ומדליק ..... אך האם כדאי ונכון ?? אולי הספק יכלול הוצאות כלליות ומקדמי בטחון....וגם רווח כלשהו על "כאב הראש" כדאי לבדוק מה היא הצורה הטובה ביותר עבורך כיבואן !

 4. ביטוח – למה ביטוח ? הביטוח מרכיב שיקנה לנו שקט נפשי. חברות הספנות והתעופה חתומות על אמנות בינלאומיות, אם יוסכם שעליהם לפצות את המשתמש בגין נזק ואו אבדן במטען , האם הפיצוי יהיה ריאלי וראוי ?
  ואם לבטח את המטען המיובא , האם עדיף "ביטוח משלנו" ? או עם המבטח של הספק ? שיושב אמנם אלפי ק"מ מאיתנו אבל מכיר את הסחורה.. ומצד שני, לא יותר פשוט לדון בגובה הפיצוי בבית על כוס יין ?

 5. הובלה ימית - ישיר או שיטעון ? מה זה שטעון ?
  משך הובלה של 6 שבועות או 3 שבועות ? איזה סוג הובלה ?
  כי יש הבדלים במחיר, בסוג ובשרות, זמן לעיתים מהווה מרכיב חשוב בשיקול בחירת סוג ההובלה, מה נכון לי ?

 6. בהצעת המחיר של ההובלה הימית סוכם על 1400 $ , אז איך הגענו ל – 1900$ ?
  מאין ומה הם כל התוספות ?
  איך לקבל מראש הצעת מחיר כתובה וברורה ולהמנע מהפתעות ?

 7. הובלה אוירית – צורת האריזה של המטען האוירי חשובה ביותר, לכל מטען יש משקל ונפח , המטען שוקל 100 ק"ג , מדוע חייבו אותי כמו 200 ק"ג?
  נפח מתורגם למשקל, בפועל מחוייבים גם עליו ...., אז איך מחשבים את עלות המשלוח ? האם גם מספר האריזות חשוב ?

 8. באויר ובים - הזהרו ממטענים המוגדרים כמסוכנים, מחיר ההובלה עליהם גבוה מאד ואין התחייבות ללוח זמנים, אם ניתן העדיפו לשלחם בים העלויות נמוכות יותר. איך אני יודע אם המטען שהזמנתי מוגדר בעולם הספנות ואו התעופה כ"מטען מסוכן" ?

 9. איך תמנע מתשלום מכס ? הם אפשר? למדינת ישראל הסכמי סחר בני"ל, סחורות המיוצרות במדינות שלישראל יש עימן הסכם כשהן נשלחות ישירות ובליווי תעודות המעידות על המקור תזכינה בפטור ממכס. אבל אי עמידה בתנאים תגרור תשלומי מכס.

 10. השהיות אחסנות ומה שביניהן – עיכוב בשחרור המטען בנמלי ישראל, משמעותו על פי רב, עיכוב בקבלת המטען ואספקתו לקונים בישראל. וכמובן גם הוצאות נוספות מיותרות .
  האם בידינו הניירת המתאימה לשחרור המטען ? ללא הניירת המתאימה לא נוכל לשחרר את המטען במועד ואו להנות מפטור ממכס.
אילו הם רק חלק משלל טיפים ודרכים לחסכון ......